Blog

Bocuse d’Or – najlepsi szefowie kuchni w Polsce wybrani!

27- 28 lutego, szef kuchni restauracji Lumière – Jakub Kasprzak zdobył II miejsce w Finale Krajowych Eliminacji Bocuse d’Or w Polsce.  Jest to najbardziej prestiżowy konkurs dla szefów kuchni, organizowany od 1987 roku z inicjatywy wybitnego szefa kuchni Paula Bocuse.

Finał konkursu Bocuse d’Or odbywa się co dwa lata w samym sercu Sirha, profesjonalnych targów w Lyonie poświęconych gastronomii. Jaka jest idea konkursu? Zebranie 24, najbardziej obiecujących, młodych szefów kuchni z całego świata i przygotowanie przez nich znakomitych potraw w ciągu 5 godzin 35 minut przed publicznością. O rozstrzygnięciu Wielkiego Finału decyduje jury złożone z najwybitniejszych szefów kuchni na świecie.

Eliminacje do konkursu Bocuse d’Or odbyły się w Polsce po raz drugi. W tym roku kandydaci mieli do przygotowania danie z jesiotra w akompaniamencie ziemniaka oraz lubczyku, serwowane wyłącznie na talerzach w ośmiu porcjach oraz danie z łopatki wieprzowej z kością, móżdżku wieprzowego, mąki gryczanej i polskiego jabłka, zaprezentowane na paterze. Oba dania musiały zawierać 50 proc. warzyw, roślin lub ziół, w tym wykorzystane trzy dowolne dodatki według uznania uczestnika konkursu.

Jury w międzynarodowym składzie, pod przewodnictwem Adama Chrząstowskiego wybrało 3 najlepszych szefów kuchni w Polsce. Zwycięzcą konkursu został Dawid Szkudlarek, szef kuchni Folwarku Folińscy. Drugie miejsce zajął Jakub Kasprzak, szef kuchni restauracji Lumière. Trzecie miejsce zdobył Paweł Kubera, szef kuchni w Hotelu DeSilva Premium.

Serdecznie gratulujemy!